U koprodukciji Odsjeka za glumu Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu i Gradskog kazališta lutaka Split izvodit će se ponovo, u obnovljenom izdanju, predstava „Judita“ u Meštrovićevim Crikvinama-Kaštilcu u Splitu, u godini u kojoj se obilježava 500-ta obljetnica smrti Marka Marulića. Predstava je prvotno postavljena u prigodi 500 godina prvotiska Marulićeve „Judite”, a u režiji Brune Bebić, koja potpisuje adaptaciju i dramatizaciju.
Ep „Judita“ jedno je od najznačajnijih djela hrvatske književnosti, ali i djela autora Marka Marulića nazvanog „ocem hrvatske književnosti“. Ujedno je to i prvi umjetnički ep hrvatske književnosti ispjevan na hrvatskom jeziku, koji u vremenu u kojem je nastao aktualizira biblijski lik Judite, udovice koja je svojom hrabrošću spasila rodni grad Betuliju. Povijesne analize Marulićeve „Judite“ tumače djelo kao alegorijski spjev u kojem je prikazana turska opsada Splita.
Marulić i Meštrović hrvatski su nacionalni simboli, koji su životom i radom vezani u Split, a njihova poveznica iznova se aktualizira postavljanjem Marulićeve Judite u Meštrovićevu Kaštilcu.
Ivan Meštrović ovjekovječio je Marulićev lik u skulpturi koju je poklonio Splitu, a koja je postavljena u centru grada. Ta je skulptura ujedno jedan od simbola Splita, a 2025. godine navršava se 100 godina otkako je postavljena na Trg braće Radića (Voćni trg).
Predstava izvorno postavljena 2021. godine u atriju Meštrovićevih Crikvina-Kaštilca izvodi se 30. rujna, te 1. i 2. listopada. Predstava je postavljena na izvornom Marulićevu izričaju, a ansambl mladih glumaca koje prati troje glazbenika vjerno dočaravaju ambijent unatrag 500 godina, uz dozu mladenačkog žara.
S obzirom na dinamičnost izvedbe i ambijentalnost Meštrovićeva Kaštilca nedvojbeno je kako predstava „Judita“ privlači publiku, a izvedba ovog mladog ali angažiranog ansambla snagom izvedbe svjedoči Marulićev opis Judite koji može biti poticaj današnjim generacijama: „Judita ima snagu da se bori za opće dobro, bez obzira što joj put do tog cilja nije nimalo ugodan.“
Na ovaj način Muzeji Ivana Meštrovića podržavaju programe koji stvaraju nove kulturne sadržaje u Meštrovićevu okruženju.
O predstavi:
Režija, adaptacija, dramatizacija: Bruna Bebić
Scenski pokret: Jure Radnić
Kostimi: Sonja Obradović
Glazba: Jakov Salečić, Drane Duilo, Petar Salečić, Dea Marija Računica
Jezik i akcent: prof. dr. sc. Sanja Vulić Vranković
Dizajn svjetla: Lucijan Roki
Asistentica: Andrea Mladinić
Igraju: Nika Petrović / Slavena Verić, Petar Salečić, Pere Eranović, Davor Pavić, Deni Mašić, Dea Maria Računica, Lara Jerončić, Mia Bujan, Anđela Žužul, Margarita Mladinić, Paula Japunčić, Ira Osibov, Lucija Škarica, Franko Jakovčević, Marijan Kukulj, Leon Macanović, Luka Tino Šajin