Interpretatorice baštine Iris Marinović i Dijana Žaja sudjelovale su na kongresu u Solinu

Predstavnice Muzeja Ivana Meštrovića na 11. Međunarodnom kongresu povijesnih gradova

U organizaciji Turističke zajednice grada Solina i Grada Solina održan je 11. Međunarodni kongres povijesnih gradova u hotelu President Solin od 25. do 28. ožujka 2025. U ovogodišnjem programu sudjelovale su i predstavnice Muzeja Ivana Meštrovića, viša kustosica Iris Marinović i informatorica Dijana Žaja.

Marinović i Žaja certificirane su polaznice županijskog projekta Dalmacija Storytelling Destinacija putem kojeg su stekle edukaciju Interpretatora baštine. I dok je Iris Marinović storytelling metodom razvila lik Meštrovićeve supruge Olge, Dijana Žaja razvija povijesno-arheološki lik interpretatorice Meštrovićeve uloge i značaja u stvaranju nekih od najznačajnijih kulturnih ustanova u Splitu. S tim temama predstavljale su Muzeje Ivana Meštrovića i nadograđivale znanja i vještine u kontekstu tema zastupljenih na kongresu.

Cilj kongresa je povezivanje čelnih ljudi u turizmu i arheologiji povijesnih gradova kako bi zajednički radili na očuvanju, interpretaciji i promociji povijesnih gradova pod motom „Meet, share and build“.

Od predavanja s prvog dana izdvajaju se, kao primjer dobre prakse, Universalmuseum Joanneum u Grazu koji je predstavio njegov direktor Marko Mele. Matevž Straus predstavio je digitalne inovacije kulturne baštine u Sloveniji, a Sanjin Mihelić, ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt, kulturne rute kao sredstvo valorizacije baštine. Održana je i zanimljiva panel diskusija sa studentima o očekivanjima generacije Z kad je u pitanju kulturni turizam.

Drugog dana predstavljena je valorizacija baštine hrvatskih povijesnih gradova Solina, Nina, Biograda na moru i Knina, te Tomislavgrad povodom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskog kraljevstva, a predstavljači su poveli i zanimljivu panel raspravu.

U sklopu kongresa organizirani su i izleti i radionice kako bi se sudionici što bolje upoznali s lokalnom baštinom Solina, Splita, Trogira i Omiša, a održana je i završna svečanost s dodjelom nagrada, priznanja i zahvalnica.

Kongres je protekao kao mjesto susreta među kolegama iz povijesne i arheološke struke s kolegama iz turističkog sektora koji su i u neformalnim susretima i programima stvorili nove kontakte i razmijenili ideje, a sve u korist zaštite bogate kulturne baštine koju smo dobili u nasljedstvo.

Skip to content